Prasnice plemene Bílé ušlechtilé a Pietrain z GCP Podolí jsou špičkou v rámci ČR

  Pokud by se nyní sestavil žebříček ATP nikoliv podle výsledků tenistů, ale podle dosažených parametrů reprodukce a vlastní užitkovosti prasnic a jejich potomstva, byly by prasnice plemen BU a PN společnosti CBS Grygov jasnou českou špičkou.


Tento žebříček existuje a podle aktuálních výsledků vydaných počátkem dubna, je v TOP desítce prasnic BU chovaných v ČR hned 7 prasnic pocházejících z GCP Podolí společnosti CBS Grygov.


Jejich převaha je naprosto jednoznačná, obsadily nejen 7 míst v desítce, ale patří jim všechna 4 první místa. V parametrech, zohledňujících vlastnosti reprodukce a vlastní užitkovosti (přírůstek, %LM) dosahují směrodatnou odchylku od průměru populace 2,9 – 3,5, a co se týká plodnosti (počet všech, živě a dochovaných selat) patří mezi elitní 1% populace tohoto plemene v ČR.


V GCP Podolí se ale nevěnujeme jen mateřským, ale také otcovským plemenům prasat. Mezi nimi dominují prasnice plemene Pietrain.


I ony obsadily v TOP žebříčku prasnic tohoto plemene u nás 7 míst z prvních deseti. Jejich směrodatné odchylky se pohybují na vysoké úrovni 1,6 – 2,7. Své dominantní postavení si udržují zejména díky vynikajícím hodnotám přírůstku, kdy patří do nejužší absolutní špičky v ČR.

Další aktuality:

Rekordy z Řisut

AGRA Řisuty s.r.o. provozuje mimo jiné chov prasnic v počtu přes 200 ks. Chov funguje v 3 – týdenním systému a v jednom cyklu se prasí cca 27

ČTĚTE VÍCE »