Kvalita prasnic plemen Bílé ušlechtilé a Pietrain z GCP Podolí

Podle aktuálních výsledků plemenic na základě hodnot CPH, vydaných počátkem letošního července, je v TOP desítce prasnic plemene BU chovaných v České republice 5 prasnic pocházejících z GCP Podolí společnosti CBS – Czech Breeding Services, s.r.o. Grygov.

Jejich parametry jsou výborné, obsadily 1.,2.,5., 6. a 10. místo v první desítce. V ukazatelích zohledňujících vlastnosti reprodukce a vlastní užitkovosti (přírůstek, %LM) dosahují směrodatnou odchylku od průměru populace na úrovni 2,8-4,2, přesně 4,2/3,8/3,0/3,0/2,8.

Co se týká plodnosti (počet všech, živě a dochovaných selat) patří mezi elitní 1% populace tohoto plemene v ČR.

Tyto TOP prasnice dosahují celoživotně průměru 20,2 všech, 18,5 živě a 16 dochovaných selat na vrh.

Silnou stránkou této genetiky je početnost struků, utváření mléčných lišt a s tím spojená výborná mléčnost. V 21 dnech stáří selat se hmotnost vrhu v průměru pohybuje kolem 80 kg, v den odstavu potom přesahuje 100 kg.

Nejde však jen o kvalitu těch nejlepších prasnic. Celé stádo plemene Bílé ušlechtilé je na vysoce nadprůměrných hodnotách. V naprosté špičce – 10% populace u nás – je 30 prasnic podle počtu všech narozených, 81 prasnic v počtu živě narozených a 45 prasnic podle počtu dochovaných selat a v první padesátce prasnic chovaných u nás je jich téměř polovina (!) – 23 ks, právě z GCP Podolí.

V rámci otcovských plemen je na vysoké úrovni stádo prasnic plemene Pietrain.

Prasnice tohoto plemene obsadily v TOP žebříčku u nás 3 místa z prvních deseti. Přesně 6., 8. a 9. místo se směrodatnými odchylkami zohledňujícími parametry vlastní užitkovosti (přírůstek a %LM) na úrovni 1,9/1,8/1,7 a všechny v tomto směru patří mezi 1% populace v ČR.  Pietrain z Podolí je charakteristický pevnou konstitucí, rámcem, „nestresovostí“ a výbornou konverzí

21 prasnic plemene Pietrain ze stáda v GCP Podolí patří do absolutní špičky– 10% populace v ČR – podle hodnot přírůstku.

 

Jiří Šírek

Další aktuality:

Rekordy z Řisut

AGRA Řisuty s.r.o. provozuje mimo jiné chov prasnic v počtu přes 200 ks. Chov funguje v 3 – týdenním systému a v jednom cyklu se prasí cca 27

ČTĚTE VÍCE »