Jak dál s kastrací kanečků?

Tlak „welfare aktivistů“ stále více doléhá na chovatelé prasat v Evropě. Extrémní zemí je Německo, nicméně i u nás můžeme očekávat, že tyto tlaky budou narůstat.

Jedním z diskutovaných bodů je kastrace kanečků. Prozatím jako řešení vyplývá používaní anestetik, analgetik a protizánětlivých přípravků. Další variantou je imunokastrace. Její další rozšiřování je ale s otazníkem.

V ČR není slyšet o další, opravdu welfare možnosti, a tou je výkrm kanečků. Ten se běžně praktikuje v chovatelsky vyspělých zemích jako je Německo, Francie, Španělsko atd. Dále je potřeba přidat informaci, že maso z vykrmených kanečků se běžně dostává na naše pulty např. v rámci importu ze Španělska.

V rámci programu našeho partnera, firmy Nucleus, se vykrmuje 18 mil. kanečků ročně. Genetická firma na to reaguje záměrnou selekci a na inseminační stanice mohou být zařazení pouze terminální kanečci s označením „INO“ – bez zápachu.

Graf 1: Vývoj výskytu jatečných půlek s kančím pachem po zavedení selekce u terminálních kanců

Otvírá se tedy nová cesta – genetická selekce, která by byla vhodná jak pro zvířata, tak pro chovatele. Co je ale výzvou, abychom tuto cestu mohli následovat? Je to změna v postoji veterinárního dohledu na jatkách. Je potřeba nahradit pouhé vizuální posouzení (přítomnost varlat) odbornou organoleptickou klasifikací. Pokud to jde v Evropě, proč to nejde u nás? Máme přeci stejná pravidla!?

Další aktuality:

Rekordy z Řisut

AGRA Řisuty s.r.o. provozuje mimo jiné chov prasnic v počtu přes 200 ks. Chov funguje v 3 – týdenním systému a v jednom cyklu se prasí cca 27

ČTĚTE VÍCE »